Мајкрософт го брани преземањето на Activision Blizzard

by Џек

Мајкрософт го бранеше преземањето на Activision Blizzard во долг документ испратен до бразилскиот CADE, еден од регулаторите на пазарот кој ја анализира операцијата што може да има широки реперкусии во индустријата за видео игри.

Веќе го знаете договорот. Мајкрософт објави договор за купување на Activision Blizzard и King за астрономска бројка близу 70 милиони долари. Еден од неговите големи ривали, Sony, изрази загриженост дека една од игрите на Activision Blizzard стана ексклузивна за платформата Xboxособено Call of Duty, една од најголемите франшизи во историјата на видео игрите.

Добро основани стравови? Иако Мајкрософт негираше дека ќе го искористи купувањето (барем „на краток рок“) за да ги „истисне“ главните ривали од франшизата, Sony презеде акција со тоа што го изнесе својот случај до регулаторите дека од FCC на САД до овој CADE во Бразил, поминувајќи низ Британците, тие мора да одобрат контроверзна операција што ја остава фирмата Редмонд во привилегирана позиција.

Мајкрософт го негира најголемиот:

Како одговор, Мајкрософт уште еднаш ја повтори својата намера да чувајте ги идните игри од големите франшизи од Activision Blizzard како што се Call of Duty, Diablo или Overwatch на Sony PlayStation платформата, Nintendo или други. Покрај тоа, тој уверува дека спротивното би било лоша зделка за да се заработи астрономската бројка за купување.

Мајкрософт вели да ги направи овие игри ексклузивни нема да привлече доволно нови клиенти на Xbox Што ја компензира загубата од продажбата на верзиите на PlayStation, кои се милионери. И тој наведува уште една од големите франшизи што ги поседува како пример, Minecraft кој е достапен за PlayStation и Nintendo Switch и кој Мајкрософт го препознава како „поголема“ компанија од Xbox.

Компанијата Редмонд го искористи извештајот за да нарекувајќи го Сони „лицемер“ за свои ексклузивци, спомнувајќи договори со развивачите на Deathloop, Ghostwire Tokyo или Final Fantasy VII Remake за да ги задржат надвор од платформата Xbox. Мора да се признае, Sony беше „кралот“ на ексклузивите и тие беа главната причина што PlayStation го престигна Xbox во продажбата на претходната генерација на конзоли.

Тоа е она на што Мајкрософт се повикува кога зборува за вистинските „стравови“ на Sony дека ставањето на Call of Duty и Blizzard игрите на услугата Game Pass би претставувало „пресвртница“ што ќе ги оддалечи клиентите од купување игри. Трговците на конзоли на PlayStation.

Едноставно, „Мајкрософт“ верува дека „Сони“ е загрижен што претплата на услугата, која претставува нов бизнис модел, ја загрозува нејзината доминација во дистрибуцијата на игри на мејнстрим конзолииако неодамна одговори на конкуренцијата од Game Pass со целосно реструктуирање на PlayStation Plus и PlayStation Now во повеќеслојна услуга.

Call of Duty, подготвен за дебата

Оваа франшиза е голем фокус на преземањето на Activision од страна на Microsoft. Серијата беше многу комерцијално успешна, продавајќи десетици милиони копии од секој наслов што се појавува на пазарот и генерира приход од милијарди долари. Неговото влијание е колосално во денешната индустрија за видео игри.

Минатата недела, неколку компании за видео игри предводени од Sony одговорија на барањето на бразилскиот регулатор CADE. Во основа, тие веруваат дека франшизата како Call of Duty би била „незаменлива“ доколку Мајкрософт го прекине развојот на верзиите на PlayStation, бидејќи разбираат дека ниту еден друг развивач или издавач не може да издаде игра што се натпреварува на исто ниво.

Мајкрософт го брани преземањето на Activision Blizzard

Сони не рече дека ниту една друга компанија не може да направи игра како Call of Duty, тие едноставно не можат да го реплицираат брендот Call of Duty. Тој е најпродаваниот премиум шутер веќе неколку години и покрај фактот што неговите најголеми конкуренти сега се бесплатни за играње.

Коментарите на Sony и Microsoft до CADE го поставуваат прашањето за колкава конкуренција има call of duty. Нејзиниот бесплатен режим на бој ројал, Warzone, има големи ривали како Fortnite, Apex Legends и PUBG. Пејзажот целосно се менува кога се споредуваат неговите други режими за повеќе играчи или кампањи за еден играч. Battlefield треба да биде најочигледниот конкурент, но неговиот последен дел, Battlefield 2042, беше промашување, а неговиот застрашувачки прием од гејмерите и критичарите го стави Call of Duty повторно на нозе (уште повеќе).

Мајкрософт уверува дека стекнувањето на Activision Blizzard не ви дава монополски удел на пазарот во ниту еден агол од индустријата за игри. Тој тврди дека заедничкото вложување поседува не повеќе од 10% од колачот за развој на игри. Покрај тоа, додека поседува 30% од пазарот на дигитална дистрибуција на конзолни игри, Sony денес има повеќе од 50%.

Сето тоа ако го извадите Call of Duty од равенката, тоа се разбира, бидејќи тоа е единствена франшиза чија важност е во дебатата за овој откупен договор. Ќе видиме што ќе се случи и дали е дозволена (или не) монструозна откупна операција во економска смисла и со големо влијание во индустријата. Според мое скромно мислење, вакви големи собири завршуваат негативни за корисниците и индустријата. А претходните примери ги имаме десетици. Дали Sony има „право“ да се жали и кои се неговите мотиви за тоа е друга работа.

0 коментар

поврзани написи

Оставете коментар