Samsung го претставува Galaxy Z Fold4, спецификациите и цената

by Џек
Galaxy ZFold4

Денес беше големиот ден, Samsung го претстави Galaxy Z Fold4, најновото обновување на еден од големите транспаренти на пазарот на флексибилни паметни телефони, а воедно и еден од најинтересните по неговиот дизајн, квалитетот на изработка и спецификациите.

Однадвор, првото нешто што привлекува внимание е што го означи континуитетот што ги прифаќа Galaxy Z Fold4. Генерално, тој е речиси идентичен со Galaxy Z Fold3 и велиме речиси затоа што има некои мали разлики во однос на големината, што може да се види со споредување на неговите мерења.

Првиот има димензии од 155,1 x 130,1 x 6,3 mm отворен и 155,1 x 67,1 x 15,8 mm затворен, додека вториот има димензии 158,2 x 128,1 x 6,4 mm и 158,2 x 67,1 x 16 mm. Исто така малку е полесен од Samsung Galaxy Z Fold3 и има помали граници на екранот, што ви овозможува да заштедите малку во големина без да треба да го зголемите терминалот. Добра работа од Samsung во овој поглед.

Galaxy ZFold4

Како би можело да биде поинаку, Samsung се погрижи многу за квалитетот на изградбата на Galaxy Z Fold4, а тоа се покажува во комбинација од алуминиум (шасија) и стакло кој го користи овој терминал. Во оваа смисла, не можеме да го игнорираме неговиот сертификат IPX8, кој се преведува во висок степен на водоотпорност и, според Samsung, може да издржи до 30 минути потопен во еден и пол метар свежа вода.

Сè што кажавме досега потврдува дека Galaxy Z Fold4 е поисполиран и попрефинет смартфон, иако најголемите промени несомнено се на хардверот. Новитетот на Samsung користи SoC од најновата генерација, поточно a Snapdragon 8+ Gen1, чип направен на јазол од 4 nm и има осум-јадрен процесор поделен на три блока, еден со Cortex-X2 јадро од 3,19 GHz, друг со три Cortex-A710 јадра од 2,75 GHz и друг со четири Cortex-A510 јадра на 1,8 GHz Нејзиниот графички процесор е Adreno 670, многу моќно решение кое ќе ни овозможи да уживаме во тешките и најновите генерации игри со целосна флуидност.

Целосни спецификации на Galaxy Z Fold4

 • Алуминиумска рамка со стаклена завршница.
 • 2-инчен Dynamic AMOLED 7,6X дисплеј на преклопување со резолуција од 2 x 176 пиксели со стапка на освежување од 1 Hz.
 • 2-инчен Dynamic AMOLED 6,2X дисплеј со резолуција од 2 x 316 пиксели и стапка на освежување од 904 Hz.
 • Snapdragon 8+ Gen1 SoC со осум-јадрен процесор поделен на три блока, еден со Cortex-X2 јадро од 3,19 GHz, еден со три Cortex-A710 јадра од 2,75 GHz и еден со четири Cortex-A510 јадра на 1,8 GHz
 • Adreno 670 GPU.
 • 12 GB RAM од типот LPDDR5.
 • 256 GB, 512 GB или 1 ТБ простор за складирање во зависност од моделот. Во сите случаи тоа е тип UFS 3.1.
 • 5G LTE модем, Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.2 и NFC.
 • Главна камера од 50 MP f/1.8, ултра широк агол од 12 MP f/2.2 и телефото камера од 10 MP f/2.4 со 3X оптички зум.
 • Предна селфи камера од 10 MP f/2.2 и камера на екранот од 4 MP f/1.8.
 • Има сензор за отпечатоци од страна како биометриски систем за автентикација.
 • Android 12L како оперативен систем со слој за прилагодување One UI 4.1.1.
 • Батерија од 4 mAh со брзо полнење од 400 вати (не е вклучен AC адаптерот).
 • Димензии: 155,1 x 67,1 x 15,8 mm затворено и 155,1 x 130,1 x 6,3 mm отворено.
 • IPX8 сертификат за отпорност на прашина и вода.
 • Компатибилен со игла S-Pen.
 • Тежина: 263 грама.

Нема сомнеж дека на хардверско ниво, Galaxy Z Fold4 е еден од најмоќните паметни телефони на пазарот, а воедно е и еден од најразновидните, благодарение на неговата конфигурација со двоен екран што ни овозможува да го користиме како традиционален паметен телефон кога е затворен и како мал таблет кога е отворен. Флексибилниот екран претставува важна вредност кога работиме со мултитаскинг, а исто така и кога сакаме да уживаме во нашите омилени игри.

галаксија z преклоп4

Во овој поглед, треба да се потсети дека Android 12L е соодветен оперативен систем конкретно на особеностите на флексибилните паметни телефони и дека компатибилноста на Galaxy Z Fold4 со иглата S-Pen е важна додадена вредностбидејќи ќе ни овозможи да цртаме и пишуваме директно на екранот и да изведуваме различни дејства и гестови на природен и моментален начин.

Квалитетот на двата екрана е без сомнение. Овие Dynamic AMOLED 2X панели нудат одлична репродукција на бои, имаат висока густина на пиксели по инч и нудат многу висока стапка на освежување. Не е важно дали ќе го користиме Galaxy Z Fold4 за играње или за работа, неговите два екрани ќе го дадат својот максимум во двете сценарија и ќе ни овозможат да уживаме во совршено искуство.

Развој ...

0 коментар

поврзани написи

Оставете коментар