Ова е компјутерот што ви треба за играње Stray во 4K Ultra

by Џек

Ако сте љубител на авантуристички игри и мачки, сигурно ќе ви се допадне оваа игра. талкаат е љубопитна игра во која вие сте мачка скитник која мора да ги разоткрие мистериите на заборавениот сајбер-град и да си го најде патот до дома. Ќе препорачаме компјутер за да може уживајте во 4K Ultra.

Избравме да изградиме компјутер што ни овозможи непречено да го работиме Stray во 4K. За ова избравме графичка картичка која ни овозможува да добиеме повеќе од 60 FPS, прилагодувајќи го буџетот до максимум и поставивме мислејќи дека сигурно ќе сакате да репродуцирате други наслови во иста резолуција со висока стапка на слики во секунда .

Колку му треба на компјутерот за да игра Stray во 4K?

Се фокусиравме на тоа кои би биле главните компоненти за да можеме да го преместиме Stray на 4K Ultra. конкретно Ќе ги видиме матичната плоча, процесорот, графичката картичка, RAM меморијата и единицата за складирање. Не размислувавме за куќиштето или напојувањето, бидејќи тие се компоненти што можеме повторно да ги користиме. Ако имате нешто слично на некоја од наведените компоненти, игнорирајте го. Запомнете дека ова е само идеја за конфигурација за да можете поместете го Stray во 4K Ultra @ +60 FPS.

Нашите избраници се:

 • Процесор: AMD Ryzen 9 5900X
  Во моментов, се чини дека залихите на процесорот Ryzen 5000 се чисти пред следното пристигнување на новите процесори на компанијата. Кога го пишуваме ова, тоа 12-јадрен и 24-јадрен процесор Има 35% попуст, што не наведе да го избереме. Кога ќе го прочитате ова, можеби нема да се продава. Ако е така, знаете дека со Ryzen 7 5800X Треба да имате повеќе од доволно. И двата се одлични процесори со кои можеме да играме без проблеми, па дури и да стримаме истовремено. Ако го најдете за помалку од 600 евра, Не двоумете се, тоа е понуда.
 • Основна плоча: Gigabyte X570S AORUS MASTER.
  Постојат многу опции за матична плоча за сите вкусови. Избравме еден со добар VRM фазен систем кој правилно го храни процесорот. Дополнително, оваа матична плоча мораше да понуди поврзување со WiFi и пасивен систем за ладилник за M.2 PCIe 4.0 SSD. Оваа матична плоча испорачува и нуди одлична поврзаност на I/O панелот. Добра цена е кога е таму 400-450 евра.
 • RAM меморија: Corsair Vengeance RGB Pro 2x8GB DDR4 3600
  Процесорите AMD Ryzen се доста зависни од фреквенцијата на RAM меморијата. Поради оваа причина, го избравме овој комплет Corsair од два модула од по 8 GB (кои собираат до 16 GB) и работат на 3600 MHz. Тие имаат RGB осветлување и се модули со избрани мемориски чипови, за да даваат брутални перформанси. ако ги гледате за помалку од 90 евраЗеми едно.
 • SSD: Crucial P5 Plus 1TB PCIe 4.0
  Овде, повеќе е прашање на вкус отколку што било друго. За да не бидеме кратки и да ги добиеме најдобрите брзини на читање и пишување, избравме SSD од 2 TB M.1 базиран на интерфејсот PCIe 4.0. Дополнително, го избравме овој Crucial диск бидејќи е заштитен знак на Micron, еден од водечките светски производители на мемориски чипови. Тоа е околу 190 евра, а кога е во продажба, помалку од 170 евра.
 • Графичка картичка: Гигабајт AORUS RTX 3070 MASTER
  Гледаме како малку по малку се нормализира цената на графичките картички. Од сите достапни опции, ова ни се чинеше најизбалансирано во однос на капацитетот и цената. NVIDIA RTX 3070 ќе ни понуди повеќе од 60 FPS во 4K Ultra резолуција во Stray и, дополнително, ни нуди поддршка за Ray Tracing и DLSS. Очигледно ќе можеме да играме која било друга игра на пазарот во 4K со висок графички квалитет и со најнови технологии, доколку се поддржани од играта.Од нашиот избор, оваа е најдрагата. Тоа е графички процесор во Опсег од 800 евразначи го гледаш помеѓу 600 и 700 и бараш, не размислувај за тоа.

Ако го собереме, вистината е дека играњето на новата сензационална игра со целосна моќ Annapurna на компјутер, и на Steam и на PS Plus, каде што и сопствениците на PS5 можат да уживаат, не е евтино. Разговаравме дека ако можеме да рециклираме работи како кутијата или напојувањето и, покрај тоа, имаме 4K монитор (кој обично чини околу 400 евра дополнително), мора да инвестираат меѓу 1 и 800 евра на компјутер да го премести, да, до неговиот максимален израз.

0 коментар

поврзани написи

Оставете коментар